Коментар ДПАУ до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 179 “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв”

Верховною Радою України 28 грудня 2007 року було прийнято Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік  та про внесення змін до деяких законодавчих  актів України" за №107-VI (далі - Закон України).

Пунктом дев'ять розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" зазначеного вище Закону України передбачено абзаци третій - дев'ятий частини першої статті 7 Закону України від 15 вересня 1995 року № 329/95-ВР "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" замінити одним абзацом такого змісту:

"Маркування алкогольних напоїв здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5% об'ємних одиниць. Кожна марка акцизного збору на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного збору за одиницю маркованої продукції. Порядок запровадження марок акцизного збору нового зразка встановлюється Кабінетом Міністрів України".

Розділом ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України передбачено, що пункт 9 розділу ІІ набирає чинності після набрання чинності порядком запровадження марок акцизного збору нового зразка, затвердженим Кабінетом Міністрів України з урахуванням абзацу четвертого частини четвертої статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Абзацом четвертим частини четвертої статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР передбачено, що у разі зміни зразка марок акцизного збору вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Кабінетом Міністрів України 12 березня 2008 року прийнята постанова № 179 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв" (далі - Постанова № 179), яка була розроблена Міністерством фінансів України на виконання пункту 57 доручення Першого віце - прем'єр міністра України від 8 січня 2008 року № 53748/1/1-07 до абзацу 2 пункту 9 розділу ІІ та до абзацу 3 пункту 2 розділу ІІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI.

Зазначеною постановою передбачено запровадити з 1 липня 2008 року марки акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв вітчизняного та імпортного виробництва залежно від суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції.

Пунктом 3 Постанови № 179 встановлено, що закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв до їх повного використання у період до 1 серпня 2008 року. Імпортування (ввезення, пересилання) алкогольних напоїв з марками попереднього зразка дозволяється в разі, коли такі марки було придбано до 1 липня 2008 року в установленому законодавством порядку. Алкогольні напої вітчизняного та імпортного виробництва марковані марками попереднього зразка перебувають в обігу до повної реалізації в межах строку придатності для споживання.

Зразки нових марок акцизного збору для алкогольних напоїв розробляються Міністерством фінансів разом з Державною податковою адміністрацією, Службою безпеки, Міністерством внутрішніх справ і Міністерством юстиції та затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Постанови № 179 встановлено, що станом на 1 серпня 2008 року Державна податкова адміністрація України повинна забезпечити проведення інвентаризації залишків невикористаних марок попереднього зразка у продавців марок, на підприємствах - виробниках та в імпортерів алкогольних напоїв.

Крім того, до 15 серпня 2008 року Державна податкова адміністрація України має узагальнити за результатами інвентаризації та подати державному спеціалізованому підприємству Міністерства фінансів окрему рознарядку на виготовлення марок акцизного збору нового зразка для обміну на невикористані марки попереднього зразка, виявлені під час інвентаризації.

Безоплатну видачу марок акцизного збору нового зразка підприємствам - виробникам та імпортерам алкогольних напоїв в обмін на повернуті марки попереднього зразка залежно від вмісту спирту етилового в горілці чи лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції, для маркування яких вони були придбані, передбачено здійснити до 1 вересня 2008 року.

Пунктом 2 Постанови № 179 передбачено внесення змін до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 567 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Положення).

Зокрема, у пункті 5 Положення передбачено, що марки на алкогольні напої та тютюнові вироби імпортного виробництва мають фіолетовий колір, вітчизняного - зелений, тобто, запроваджується єдиний колір акцизної марки для вітчизняної алкогольної продукції.

Зміняться також реквізити, які наноситимуться на акцизні марки для маркування алкогольних напоїв вітчизняного та імпортного виробництва. Так, крім, наскрізної нумерації на марках, яка складається з двох цифр індексу регіону України за місцезнаходженням виробника продукції, серії та окремого для кожної марки номера, на марки буде наноситися напис, що складається з початкових літер слів "алкоголь імпортний" ("алкоголь вітчизняний") - "АІ" ("АВ"), двох двозначних чисел (рік і місяць, у якому вироблено марки), розділених скісними лініями, та зазначення суми акцизного збору, сплаченої за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.

Змінами до пунктів 3, 10 та 13 Положення передбачається подання вітчизняними виробниками та імпортерами (замовниками) для одержання марок звіту про використання попередньо отриманих марок.

У пункті 20 Положення надається чітке визначення які алкогольні напої та тютюнові вироби вважаються немаркованими:

алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробникові (імпортерові) зазначеної продукції;

алкогольні напої з марками акцизного збору попереднього зразка, що не відповідають виду продукції та місткості тари;

алкогольні напої з марками акцизного збору нового зразка, на яких зазначення суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.

З метою своєчасного запровадження марок акцизного збору нового зразка Державною податковою адміністрацією України сьогодні розробляються відповідні проекти відомчих нормативно-правових актів.

З якою метою були внесені нові зразки акцизних марок? Справа в тому, що на сьогодні надзвичайно гострою соціально-економічною проблемою залишається ситуація на ринку алкоголю. Недосконалість законодавчої бази не сприяє ефективному контролю з боку держави за сплатою акцизного збору з алкогольних напоїв, заважає нормальному функціонуванню алкогольного ринку, призводить до скорочення обсягів легального виробництва і обігу та зростанню обсягів фальсифікованої продукції.

Виробники горілки та лікеро-горілчаних виробів для маркування продукції використовують однакові марки з позначеннями „вміст спирту етилового 25 % і більше об'ємних одиниць", а суму акцизного збору з цих видів продукції потрібно сплатити різну, розмір якої залежить від вмісту в продукції спирту етилового.

Згідно встановленого порядку продаж марок акцизного збору здійснюється на суму сплаченого акцизного збору. Тому, недобросовісні виробники можуть придбати зазначені марки на суму акцизного збору, обчислену виходячи з мінімального вмісту спирту, тобто 25% об'ємних одиниць, а використати їх для маркування горілки з вмістом спирту 37-40% об'ємних одиниць.

Таким чином, проблема в тому, що на сьогодні виробники горілки та лікеро-горілчаних виробів, мають можливість мінімізувати податкові зобов'язання з акцизного збору.

Запровадження нових видів марок акцизного збору з позначенням про суму сплаченого акцизного збору за одиницю маркованої продукції сприятиме забезпеченню своєчасного та повного надходження сум акцизного збору до бюджету, створення ефективної системи контролю за сплатою акцизного збору суб'єктами підприємницької діяльності, які отримують спирт етиловий, призначений для переробки на іншу підакцизну продукцію, яка маркується марками акцизного збору, запобіганню розширенню тіньового сектору у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, недопущення неправомірного використання марок акцизного.

Створить принципово новий правовий простір для легальної діяльності суб'єктів підприємницької діяльності у сфері виробництва та обігу алкоголю. Забезпечить захист добросовісної конкуренції суб'єктів господарювання та сумлінних платників податків, зменшення виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв, що сприятиме захисту життя і здоров'я громадян.

Запровадження нових видів акцизних марок відповідатиме реалізації єдиної державної політики у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та забезпечить здійснення контролю у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.



Оригінал статті «Коментар ДПАУ до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 179 “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв”»   -
Головна сторінка сайту «Український портал аудиту»   -