Щодо оподаткування поворотної фінансової допомоги в контексті внесення змін до Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”

Поворотна фінансова допомога - це сума коштів, передана платнику податку у користування на визначений строк відповідно до договорів, які не передбачають нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування такими коштами.
За інформацією Юридичного департаменту ДПА України, відповідно до підпункту 4.1.6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" в редакції Закону України від 24 грудня 2002 року №349-IV валовий доход включає доходи у вигляді сум поворотної фінансової допомоги, отриманої у звітному періоді, що залишається неповернутою на кінець такого періоду, від осіб, що не є платниками цього податку (у тому числі нерезидентів) або осіб, які мають пільги з цього податку. У разі коли у майбутніх податкових періодах платник податку повертає таку поворотну фінансову допомогу (її частину), такий платник податку відповідно збільшує суму валових витрат.
Згідно з пунктом 1 розділу II "Перехідні положення" Закону України від 24 грудня 2002 року № 349-IV "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" поворотна фінансова допомога, надана до моменту набрання чинності цим Законом, оподатковується за правилами, що діяли на момент її надання. При цьому, якщо платник податку включив суми такої поворотної фінансової допомоги до складу валових доходів відповідно до роз`яснень контролюючих органів, такий платник податків має право включити відповідні суми до складу валових витрат за результатами податкового періоду, в якому відбулося її повернення. Це правило діяло до 1 січня 2004 року.
В деяких випадках платники податку виходять з того, що оподаткування поворотної фінансової допомоги, наданої до набрання чинності цим Законом, після 1 січня 2004 року повинно проводитися за правилами, що діяли на момент її надання.
З такою позицією погодитись не можна, оскільки при цьому не враховується, що законодавець у пункті 1 Перехідних положень чітко зазначив дату, до якої оподаткування здійснюється за старими правилами.
Таку позицію також зайняв Верховний Суд України під час розгляду окремої справи.

Прес-служба ДПА УкраїниОригінал статті «Щодо оподаткування поворотної фінансової допомоги в контексті внесення змін до Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”»   -
Головна сторінка сайту «Український портал аудиту»   -